Fantasy i SF

środa, 16 września 2009

De Angelis Camille: Nowa Mary

Opis na książce:

"Oryginalna powieść obyczajowa, utrzymana w gotyckiej atmosferze. Lucy, naukowiec-genetyk, nie mogąc mieć dziecka, decyduje się sklonować... własną babkę. W ten sposób na świat przychodzi Mary, dziewczyna obdarzona świadomością dwudziestoletniej babki Lucy. Ze zdziwieniem przygląda się starej rodowej rezydencji, odziedziczonej przez swą wnuczkę, wypełnionej pamiątkami z jeszcze nie przeżytego przez siebie życia... Fascynujące, owiane tajemniczością, połączenie powieści psychologicznej z fantastyką."

Książka przede wszystkim przedziwna.

Z jednej strony fantastyka, ale ocierająca się o rzeczywistość. Trudno orzec jak bardzo blisko jest prawdy o klonowaniu, i tego czego o klonowaniu nigdy nie podano do wiedzy opinii publicznej. Czy gdzieś na świecie jest ukryte laboratorium jak to nalezące do Lucy? A może: ile na świecie jest takich laboratoriów?

Inne wazne sprawy to: uczucia łączace ludzi i to jak wiele można dla nich zrobić. Etyka badań nad komórkami macierzystymi, klonowaniem. No i oczywiście pytanie jak daleko można się posunąć przgnąć miec dziecko. Wazne pytania, na które ksiązka ... nie odpowiada, ale pobudza do zastanowienia nad nimi.

Książke oczywiście przeczytałam jednym tchem i po jej przeczytaniu miałam jakiś niedosyt. Muszą znaleźć cos w podobnym stylu, w podobnym charakterze utrzymane.

WYZWANIA CZYTELNICZE

Nobliści Literatura w Azji, Azja w literaturze Rosja w literaturze Banerek 1

CYKLICZNE WYZWANIA

ZAKOŃCZONE WYZWANIA CZYTELNICZE

Nagrody literackie Kraje nordyckie Amerykańskie południe Peryferia Kolorowe czytanie Podróże w czasie Miejskie czytanie 6 kontynentów Portretz kobiet

INNE

Spis moli Lubię czytać