Blog > Komentarze do wpisu

Amerykańskie południe

Zdecydowałam się wziać udział w dwóch kolejnych wyzwaniach czytelniczych zaproponowanych przez padmę (miasto książek). Zacznę od pierwszego z nich - Amerykańskie Południe w literaturze.

Amerykańskie południe kojarzy mi się przede wszystkim z wojną secesyjną i serialem Północ-Południe. Dopiero niedawno odkryłam, że serial powstał na podstawie trylogii Johna Jakesa: t1. Północ i Południe (North and South), t2. Miłość i wojna (Love and War), t3. Niebo i piekło (Heaven and Hell)). Mam ją zamiar przeczytać, ale to nie jest priorytet, jeśli chodzi o nasze wyzwanie. Raczej kiedyś, gdzieś, w wolnej chwili, może wakacyjnej. Ta myśl dojrzewa bowiem od dawna i przyjdzie na nią czas.

Dzieki temu wyzwaniu odkryłam również, że nie wiem jakie książki mam na półce w domu (aż wstyd się przyznać). Niewielki procent (może z 10%) z tej domowej biblioteczki przeczytałam. Wiele tytułów i autorów nic mi nie mówi. Wiele z tych książek odziedziczyliśmy po dziadku mojego męża. Postawiliśmy je na półce, przeglądając i wybierając co warto mieć, a co oddać do biblioteki. Ale potem niestety szybko wyleciało mi z pamięci co tam właściwie stoi na półce. I tym sposobem odkryłam, że mieszka u mnie np. William Faulkner w takich działach jak: Absalomie, Absalomie, Niepokonane, Dzikie palmy czy Wielki las. Ale to też nie będą moje lektury. Nie tym razem :)

Tym razem mam ochotę na:

1. Dorothy Allison "Jaskinie serca"

2. Pat Conroy „Książę przypływów”

3. Harper Lee „Zabić drozda”

4. Deborah Smith "Ogród Kamiennych Kwiatów"

I to niech będzie moja lista podstawowa.

Są jeszcze trzy ksiązki na które mam ochotę i niech one bedą moją listą uzupełniająca. Przyznam, że wybrałam je po przeczytaniu recenzji na ksiązkowych blogach (linki poniżej).

1. Kate Chopin: "Przebudzenie"

2. Alice Walker „Kolor purpury”

3. Toni Morrison “Umiłowana”

A na deser:

1. Winston Groom „Kiedy umiera lato"

Jesli  uda mi się przeczytać Toni Morrison, to będzie to równiez w ramach wyzwania Projekt Nobliści (1993 Toni Morrison, USA).

środa, 13 stycznia 2010, ewerner

Polecane wpisy

WYZWANIA CZYTELNICZE

Nobliści Literatura w Azji, Azja w literaturze Rosja w literaturze Banerek 1

CYKLICZNE WYZWANIA

ZAKOŃCZONE WYZWANIA CZYTELNICZE

Nagrody literackie Kraje nordyckie Amerykańskie południe Peryferia Kolorowe czytanie Podróże w czasie Miejskie czytanie 6 kontynentów Portretz kobiet

INNE

Spis moli Lubię czytać