Blog > Komentarze do wpisu

Dziecko lodu

Elizabeth McGregor: Dziecko lodu

Świetna, wielowątkowa powieść.

Z jednej strony zmagania matki, by uratowac swoje jedyne dziecko - Sama. Jej miłość i ból, gdy patrzy na smiertelnie chorego synka.

Z drugiej strony zmagania John'a, przyrodniego brata Sama, zmagania z samym sobą, zmagania z poczuciem winy i poczuciem straty (śmierc ojca). Podróż w poszukiwaniu głebszego sensu i ... czegoś jeszcze.

I wreszcie, zachwycający wątek - ekspedycja Franklina, która zaginęła w 1847 roku w Arktyce, podczas poszukiwania Przejścia Północno-Zachodniego. Wątek, który sam jeden mógł się stać książką (np. Terror - Dan Simmons). Ekspedycja, która utknęła w lodzie, bez możliwości ruszenia do przodu i odwrotu. Zmagania załogi z mrozem, śniegiem, wichrem, lodem, brakiem świeżego jedzenia, chorobami, śmiercią kolejnych członków załogi ... Przerażające zmaganie z naturą. Przerażające skutki decyzji jednego człowieka. Przerażające a zarazem tak wciagające, że nie można sie od tej powieści oderwać. Wciągające tak, że zaczęłam szukac dalszych informacji o tej ekspedycji. I życie, losy chłopca pokładowego na statku polarniczym.

Wszystkie wątki łączą się z jedną postacią, zmarłym ojcem Sama i Johna. Ten bowiem, bedąc archeologiem podwodnym, całe życie pragnął odnaleźć ślady lub szczątki ekspedycji Franklina. A jego obsesja miała wielki wpływ na życie jego najbliższych.

Nota wydawcy:
"Poruszająca historia o nadziei, odwadze i miłości. Po śmierci partnera Jo Harper została sama z ukochanym dwuletnim synkiem Samem. Gdy dziecko zapada na ciężką chorobę, istnieje tylko jedna, niewielka szansa na jego uratowanie - przeszczep szpiku od przyrodniego brata, Johna. Ale John, dręczony wyrzutami sumienia, postanowił stawić czoło niewyobrażalnie trudnym wyzwaniom i spełnić ostatnie marzenie ojca - archeologa podwodnego - odnaleźć szczątki lub ślady ekspedycji Franklina, która zaginęła w 1847 roku w Arktyce podczas poszukiwania Przejścia Północno-Zachodniego. Jo z desperacją walczy z czasem, aby ocalić życie swojego dziecka, jak i spokój sumienia niedoszłego pasierba. " [Bertelsmann Media, 2001]

Polecam, polecam, polecam!!!

czwartek, 08 października 2009, ewerner

Polecane wpisy

WYZWANIA CZYTELNICZE

Nobliści Literatura w Azji, Azja w literaturze Rosja w literaturze Banerek 1

CYKLICZNE WYZWANIA

ZAKOŃCZONE WYZWANIA CZYTELNICZE

Nagrody literackie Kraje nordyckie Amerykańskie południe Peryferia Kolorowe czytanie Podróże w czasie Miejskie czytanie 6 kontynentów Portretz kobiet

INNE

Spis moli Lubię czytać